Festivali ajalugu

Eesti keskne suvine muusikaüritus – Pärnu David Oistrahhi Festival – on Eesti vanim ja mahukaim muusikafestival. Alguse sai ta 1970. aastal, mil Pärnus toimusid Beethoveni 200. sünniaastapäevale pühendatud muusikapäevad.

Pidustused sündisid erilises vaimses õhkkonnas, mis oli tekkinud aastate jooksul tänu David Oistrahhile. Suviti Pärnus viibides kutsus kuulus viiuldaja sinna ka oma headest muusikutest sõpru ja õpilasi, et vahetada kogemusi ja koos musitseerida. Nii muutus Pärnu paigaks, kus suvi läbi kõlas muusika ning mis oli tulvil loomingulisi ideid. Alates aastast 1978 on muusikapidustused seotud David Oistrahhi nimega.

Poliitiliste muutuste tõttu jäi festivali traditsioon pärast 1991. aastat soiku. Festivali taaselustas 1997. aastal kunstilise juhina Allar Kaasik. Samast aastast alates on festivali ametlikuks nimetuseks David Oistrahhi Festival. Festivalikorraldajate soov on hoida Pärnus elus kunagi Oistrahhi poolt loodud vaimsust: tuua siia parimaid muusikuid ja põnevat muusikat, sh. uudisloomingut. David Oistrahhi Festivali tellimusena on Pärnus esiettekandele tulnud Einojuhani Rautavaara, Peteris Vasksi, Erkki-Sven Tüüri, Galina Grigorjeva, Urmas Sisaski, Mart Siimeri, Rein Rannapi, Helmut Rosenvaldi, Kuldar Singi jpt.